Разлика помеѓу преработките на „Метида (месечина)“

с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Месечини на Јупитер користејќи го HotCat)
с
'''Метида''' ([[грќки]] ''Μήτις'', [[латински]] ''Metis'') e најблизок познат [[Јупитер|јупитеров]] [[сателит]]. Кружи околу Јупитер на одалеченост од 128 000 км и го поминува за само 7 часа и 5 минути. Просечниот [[пречник]] му изнесува околу 44 км. [[Маса]]та на овој сателит изнесува 9.56x10<sup>16</sup> кг.
 
Орбитите Метида и Андрастеја се наоѓаат внатре во Јупитеровиот главен прстен, поради што се сомнева дека може да биде извор за материјалите на прстен. Орбитите на двата сателита се внатре во [[Рошова граница|Рошовата граница]], па дури и затоа поради својтенивните мали димензии можат да избегнат распад, па затоатие порано или покасно ќе паднат на Јупитер.
 
Метида ја открил астрономот Стефан П.Синот, која била објавена како фотографија за вселенската сонда Војажер 1 во 1979 година.
13.130

уредувања