Разлика помеѓу преработките на „Метида (месечина)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Метида''' ([[грќки]] ''Μήτις'', [[латински]] ''Metis'') e најблизок познат [[Јупитер|јупитеров najbliži]] [[сателит]]. Кружи околу јупитерЈупитер на одалеченост од 128 000 км и го поминува за само 7 часа и 5 минути. Просечниот [[пречник]] му изнесува околу 44 км. [[Маса]]та на овој сателит изнесува 9.56x10<sup>16</sup> kgкг.
 
Орбитите Метида и Андрастеја се наоѓааунаоѓаат внатре во Јупитеровиот главен прстен, поради што се сомнева дека може да биде извор за материјалите на прстен. Орбитите на двата сателита се внатре во [[Рошова граница|Рошовата граница]], паи затоа поради својте мали димензии, можат да избегнат распад, па затоа порано или покасно ќе паднат на Јупитер.
 
Метида ја открил астрономот Стефан П.Синот [[Stephen P. Synnott]], која била објавена како фотографија за вселенската сонда Војажер 1 во 1979 година.
 
== Надворешни врски ==
* [http://astro.fdst.hr/SuncevSustav/501_metis.php Astronomska sekcija Fizikalnog društva Split - Metida, Jupiterov satelit]
 
== Види уште така ==
* [[Метида (митологија)]]
13.133

уредувања