Струмичка група: Разлика помеѓу преработките

Додадени 113 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{ВикиПроект Историја хипер навигација}}
{{ВМРО (Aвтономистичка)}}
'''Струмичка група''' (на {{lang-bg|Струмишка група}}) претставувала фракција во [[Македоно-одринска револуционерна организација|МОРО]], [[Народна федеративна партија|НФП]] и [[ВМРО (Автономистичка)]] како и главна структура на [[Бугарска народна македонско-одринска револуционерна организација|БНМОРО]] која дејствувала во [[Струмица]] и [[Струмичко]] од [[1908]] до [[1912]]. Како нејзин лидер се посочува [[Христо Чернопеев]]. Првично идеологијата на групата била во партијата на [[Јане Сандански]], но истата се променува кога Чернопеев како вообичаено<ref>„Тоя безумен храбрец и неумолим, жесток и страшен терорист... Чернопеев, надарен със стоманени мишци и с всички революционни добротедели, притежаваше един обезличаващ недостатък - липсата на самостоятелност. Жертва на влияния, той бе започнал революционната си дейност като върховист; минавайки границата бе работил в услуга на вътрешните; по-късно бе спечелен от Влахова за федералистите, а хуриета го бе заварил в щаба на санданистите“ - М. Думбалаков за Чернопеев во својата книга „Презъ пламъцитѣ на живота и революцията“ (том II, страна 55).</ref> паѓа под влијание на [[Врховизам|врховистите]] и ја прима нивната идеологија.
==Хронологија==
[[Податотека:Sitting Kostadin Samardzhiev, Hristo Chernopeev, Petar Kitanov, Standing Mirchi Ikonomov, Pando Popmanushev, Mihail Shkartov, Metodi Andreev.jpg|мини|лево|250п|Христо Чернопеев и дел од групата, 1908 г.]]
==Видете исто така==
* [[Серска група]]
{{Портал|Историја}}
[[Категорија:ВМРО (Автономистичка)]]
[[Категорија:Историја на Струмица]]