Разлика помеѓу преработките на „Васил Ивановски“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Македонското прашање.pdf|thumb|мини|десно|Книгата „''[[Македонското прашање - во минатото и сега]]''“ (1943)<small>(Стиснете на сликата за да ја читате во целост)</small>]]
На почетокот на ноември [[1945]] година се враќа во [[Бугариjа]] и работи во [[Пиринска Македонија]]. Во 1948 г. Васил Ивановски како претседател на Македонското братство во Софија, заедно со [[Спиро Василев]] - Загоричанинот прави обиди да го издаде дневникот на македонскиот револуционер [[Васил Чакаларов]], но не успева во тоа, бидејќи при апсењето во процесот против Трајчо Костов дневникот на Чакаларов е запленет од полицијата (патем, бил издаден 52 години подоцна, во [[Софија]], [[Бугарија]])<ref>[http://promacedonia.org/bmark/vch/index.htm Васил Чекаларов: ДНЕВНИК 1901-1903 г., стр. 5 (Предговор), съставителство Ива Бурилкова, Цочо Билярски (ИК „Синева” София, 2001)]</ref>. Во [[1949]] година е уапсен во процесот против [[Трајчо Костов]]. Осуден е на 12 години строг затвор и губење на граѓанските права за 15 години.<ref>Александар Литовски „Јубилеен календар за Егејскиот дел на Македонија во 2009 година“, Организација на Македонците-потомци од Егејскиот дел на Македонија, Битола, 2009.</ref> По седум години одлежани во затвор, во [[1956]] година бил рехабилитиран и ослободен. Умира во Софија во [[1991]] година.
 
== Наводи ==
<div class="references-small"><references /></div>
{{Дејци на ВМРО (Обединета)}}
 
[[Категорија:Македонски дејци]]
[[Категорија:Партизани]]