Анатолиj Соловjаненко: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| Img = [[Податотека:Anatoliy Solovianenko - Soviet Life, October 1984.jpg|right|frame|Анатолиj Соловjаненко]]
{{Музичар
| Name = Анатолиj Соловjаненко
| Img = Anatoliy Solovianenko - Soviet Life, October 1984.jpg
| Background = solo_singer
| Birth_name = Анатолий Борисович Соловьяненко
| Alias =
| Occupation = Пејач
| Born= {{роден на|25|септември|1932}}<br />{{знамеикона|СССР}} <small>{{роден во|Донецк|СССР}}</small>
| Died= {{починал на|29|jули|1999}}<br />{{знамеикона|Украина}} <small>{{починал во|Козин|Украина}}</small>
| Genre = [[класична музика]]
| Years_active =
| URL =
}}
 
'''Анатолиj Соловjаненко''' ([[Донецк]], {{роден|25|септември|1932}} - {{починал|29|jули|1999}}), оперски [[пејач]], [[тенор]], еден од најголемите пејачи на сите времиња. Херој на Украина (2008). Народен глумец на СССР (1975).
Анонимен корисник