Печ: Разлика помеѓу преработките

Одземени 24 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Печ''' или '''Печуј''' (на [[Унгарски јазик|унгарски]]: ''Pécs'') е петти по ред најголем град во [[Унгарија]], сместен на падините на планината [[Мечек]] во југо-западниот дел на земјата, во близина на границата со [[Хрватска]]. Тој е административен и економски центар на [[Окрузи на Унгарија|округот]] [[Барања]]. Во Печ исто така се наоѓа и седиштетото Римокатоличката епархија Печ.
 
Градот '''Сопиане''' (''Sopianae'') бил подигнат од страна на [[Римско царство|Римјаните]] кон почетокот на [[2 век]], на област која била населена со [[Келти|келтски]] и [[Долна Панонија|панонски]] племиња. Во 4 век станал главен град на провинцијата Валерија, како и значаен [[Христијанство|христијански]] центар. Раниот христијански комлекс кој се наоѓа во градот е од тој период и денеска тој се наоѓа на списокот на светско наследство на [[УНЕСКО]] од [[декември]] [[2002]].<ref>[http://www.pecs.hu/index.php?foid=1&oldal=koszonto A világörökség része]</ref>