Разлика помеѓу преработките на „Холцминден (округ)“

с
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с
Ознака: Изворно уредување 2017
}}
 
'''Холцминден''' ({{lang-de|Holzminden}}) — округ (''[[Окрузи во Германија|Landkreis]]'') во сојузната покраина [[Долна Саксонија]], [[Германија]]. Се граничи со (од север надесно) окрузите [[ХамелинХамелн-Пирмонт]], [[Хилдесхајм (округ)|Хилдесхајм]] и [[Нортхајм (округ)|Нортхајм]] и сојузната покраина [[Северна Рајна-Вестфалија]] (окрузите [[Хекстер (округ)|Хекстер]] и [[Липе]]).
 
== Историја ==