Љумница: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Нема опис на уредувањето
== Географија и местоположба ==
 
Селото Љумница се наоѓа на 12 километри југозападно од [[Гевгелија]], сместено на 560 метри надморска височина од 560 метри, во северозападните истурени ридови на планината [[Пајак (планина)|Пајак]].<ref name="Населени места Егеј">{{наведена книга|last=Симовски Христов|first=Тодор|authorlink=Тодор Симовски|title=Населените места во Егејска Македонија|volume=2|year=1998|pages= 61-62|publisher=Здружение на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија|location=Скопје|language=македонски|isbn=9989-9819-4-9}}</ref> Тоа претставувало самостојна општина во Гуменџиската околија со вкупна површина на општинскиот атар од 96 километри квадратни.<ref name="Населени места Егеј" />
 
== Историја ==