Разлика помеѓу преработките на „Сена“

Одземени 19 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{Инфокутија за река | river_name = СенаРека
| river_name = Сена
| native_name = Seine
| native_name_lang = fr
| image_name =Sena 2010.JPG
| caption = Поглед на Сена од Понт Неф
[[Податотека:Seine drainage basin.png|thumb|right|300px|Сена, која извира близу Дижон, во северна Франција, тече низ Париз и во Ламанш.]]
 
'''Сена''' ({{изговорlang-fr|sɛnSeine}} на [[француски јазик|француски]]) е најголемата [[река]] и трговски пат меѓу [[Региони во Франција|регионите]] [[Ил де Франс]] и [[Горна Нормандија]] во [[Франција]]. Таа исто така е и туристичка атракција, со [[Бато Муш|бродски екскурзии]] кои нудат разгледувачки тури на туристите на ''[[Десниот брег]]'' и на ''[[Левиот брег]]'' во градот [[Париз]].
 
Има над триесеттина [[мостови на Сена]] во Париз и десеттина други надвор од градот. Највпечатливи во Париз се [[Мостот Луј-Филип]] и [[Понт Неф]], кој датира од 1607. Надвор од градот, такви примери се [[Мостот на Нормандија]], еден од најдолгите [[висечки мостови]] на светот, кој го поврзува [[Ле Авр]] со [[Онфлер]].