Усноцветовидни: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ред 34:
}}
 
'''Усноцветовидни''' или мртвокопривовидни„мртвокопривовидни“ ({{науч|Lamiales}}) — [[ред (биологија)|ред]] на [[дикотиледон]]ски [[цветни растенија]]. Во редот спаѓат околу 11.000 [[вид (биологија)|видови]] распределени во 20 [[семејство (биологија)|семејства]]. Најпознати растенија од овој ред од стопанска важност се [[лаванда]]та, [[јоргован]]от, [[маслинка]]та, [[јасмин]]от, [[јасен]]от, [[тик]]от, [[зјајка]]та, [[сусам]]от, [[тегавец]]от, и ред кујнски мирудии како [[нане]]то, [[босилек]]от и [[рузмарин]]от.
 
== Особености ==