Усноцветовидни: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{таксономија
|name = Усноцветовидни
|name = Мртвокопривовидни
|image=Galeopsis speciosa (Zellwald).jpg
|image_caption = ''[[Galeopsis speciosa]]''
|unranked_classis = [[Евдикоти]]
|unranked_ordo = [[Астериди]]
|ordo = '''МртвокопривовидниУсноцветовидни'''
|ordo_authority = [[Едвард Френч Бромхед|Bromhead]]
|subdivision_ranks = ФамилииСемејства
|subdivision =
* [[Acanthaceae]]
}}
 
'''Мртвокопривовидните растенијаУсноцветовидни''' ([[{{науч.]] ''|Lamiales''}}) се [[ред (биологија)|ред]] на [[дикотиледон]]ски [[цветни растенија]]. Во редот спаѓат околу 11.000 [[вид (биологија)|видови]] распределени во 20 [[фамилијасемејство (биологија)|фамилиисемејства]]. Најпознати растенија од овој ред од стопанска важност се [[лаванда]]та, [[јоргован]]от, [[маслинка]]та, [[јасмин]]от, [[јасен]]от, [[тик]]от, [[зјајка]]та, [[сусам]]от, [[тегавец]]от, и ред кујнски мирудии како [[нане]]то, [[босилек]]от и [[рузмарин]]от.
 
== Особености ==
 
== Надворешни врски ==
{{рврвр|Lamiales}}
* [http://www.mobot.org/MOBOT/research/APweb/orders/lamialesweb.htm#Lamiales Мртвокопривовидни (''Lamiales'')] - MBOT {{en}}
{{викивидови-ред|Lamiales|Усноцветовидни}}
* [http://www.mobot.org/MOBOT/research/APweb/orders/lamialesweb.htm#Lamiales МртвокопривовидниУсноцветовидни (''Lamiales'')] - MBOT {{en}}
 
 
{{рв|Lamiales}}
{{викивидови|Lamiales}}
 
[[Категорија:Мртвокопривовидни| ]]