Разлика помеѓу преработките на „Именка“

Додадени 23 бајти ,  пред 2 години
Одбиени последните 2 промени во текстот и вратена преработката 3640264 на Инокентиј
(Одбиени последните 2 промени во текстот и вратена преработката 3640264 на Инокентиј)
Традиционално, именките се делат на:
 
'''1. [[Општи именки]]'''
* означуваат родов поим (еднородни предмети или суштества), имиња на предмети или суштества од кои има многу во светот (стол, табла, креда, човек, мачка, теле, град, река)
* го означуваат материјалот или составот (материјални) ([[железо]], [[вода]], [[сол]], [[шеќер]])
* означуваат множество еднородни предмети кои претставуваат целина (збирни). Иако означуваат множина тие се во еднинска форма ([[народ]], население, мебел)