Разлика помеѓу преработките на „Државник“

Додадени 6 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Државник''' е [[политичар]] или друг [[држава|државен]] деец со долга и ценета кариера во внатрешната и надворешната политика на една земја.
 
'''Државништвото''' како поим исто така означува и квалитет на раководство и лидерство, кој органски ги обединува луѓето, а означува и старешинство, во смисол на грижа за другите луѓе и за општото добро.
 
„Политичар“ е било кој избран функционер, но само малку од нив успеваат постојано да дејствуваат како непристрасни поборници за општото добро и интегритет. Така, постојат големи разлики помеѓу поимите „политичар“ и „државник“.