Брод (пловило): Разлика помеѓу преработките

Додадени 255 бајти ,  пред 4 години
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
* „Пијаниот брод“ - песна на францускиот поет [[Артур Рембо]].<ref>Артур Рембо, ''Боравак у паклу''. Београд: Култура, 1968, стр. 52-56.</ref>
* „Бродови“ - кус расказ на македонскиот писател [[Климент Булоски]] (под псевдонимот [[Дозгулпмус]]) од [[2008]] година.<ref>Дозгулпмус, ''Тритонус'', Темплум, Скопје, 2008.</ref>
* „Црвените едра“ - повест на рускиот писател [[Александар Грин]].<ref>Milica Nikolić, „Veliki maštar Aleksandar Grin“, во: Aleksandar Grin, ''Pacolovac''. Beograd: Rad, 1979, стр. 154.</ref>
 
== Наводи ==