Разлика помеѓу преработките на „Геја (митологија)“

с
с (→‎Наводи: шаблон)
'''Геја''' во [[грчка митологија|грчката митологија]] е мајката [[Земја]], која била родена од [[Хаос (митологија)|Хаос]], мајка на [[Уран (митологија)|Уран]]. Геја го родила Уран, кој подоцна, пак, ѝ станал сопруг. Од нивниот брак се родиле [[Понт (митологија)|Понт]], [[Титани]]те, [[Гиганти]]те<ref>http://www.theoi.com/Protogenos/Gaia.html</ref>.
 
Геја имала голема улога во создавањето на универзумот. Соединувајќи се со Уран, биле родени првите богови, односно [[Титани|Титаните]]. Најпрвин биле родени [[Океан (митологија)|Океан]] и [[Тетиjа (митологија)|Тетиjа]], од чие потомство, пак, се родиле Река и Океанида.
 
Според митологијата, таа ѝ помогнала на својата ќерка [[Реја (митологија)|Реја]], да го сокрие [[Зевс]] во една пештера во [[Крит]], бидејќи нејзиниот сопруг [[Крон (митологија)|Крон]] ги голтал сите деца кои биле раѓани од неа за да не му го заземат престолот<ref>Гилевски Паскал „Грчки митови“; „Како пораснал Зевс“; СИЛСОНС, Скопје</ref>. Подоцна, таа му помогнала на својот внук Зевс во борбата против Титаните во [[Титани|Титаномахијата]]. Сепак, во последната борба помеѓу боговите, во [[Гиганти|Гигантомахијата]], таа била против Зевс, барајќи по светот една билка која ги лечела [[Гиганти]]те.
== Раѓање ==
Според [[Хесиод]]овата ''Теогонија'' по [[Хаос (митологија)|Хаос]], Геја настанала сама од себе.
Според [[Орфеј|орфичката теогонија]], Геја и [[Уран (митологија)|Уран]] ги родила [[Никта]] која ја создал и оплодил [[Фан]], првиот владетел на светот. Во грчката космогонија Геја е основниот елемент кој настанува веднаш по Хаос и го претставува женското начело на создавањето.
Во грчката космогонија Геја е основниот елемент кој настанува веднаш по Хаос и го претставува женското начело на создавањето.
 
== Потомство ==
 
Во подоцнежните митови на Геја ѝ се препишуваат многу повеќе деца, како: [[Егеон]], [[Антај]], [[Атлант]], [[Ехидна]], [[Ерехтеј]] и др.
 
== Наводи ==
{{наводи|2}}
{{Старогрчки исконски богови}}
{{грчка митологија}}
 
==Надворешни врски==
* [http://www.theoi.com/Protogenos/Gaia.html Проектот теои, Геја] се однесува на Геја во класичната литература и уметноста {{en}}
 
== Наводи ==
{{наводи|2}}{{Нормативна контрола}}
{{Старогрчки исконски богови}}
{{грчка митологија}}
 
[[Категорија:Старогрчка митологија]]
[[Категорија:Имиња на Бог]]
5.175

уредувања