Разлика помеѓу преработките на „Стефан Стамболов“

Додадени 24 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (врска)
с
[[Image:Statue_of_Stefan_Stambolov_in_Veliko_Tarnovo.jpg|thumb|right|Статуа на Стефан Стамболов]]
 
'''Стефан Стамболов''' (12.02.[[1854]]-18.07.[[1895]]) е виден [[бугарски]] [[револуционер]], [[новинар]], [[поет]], [[политичар]] и [[државник]], кој во [[1880]] год. станал народен пратеник и потпретседател на [[Народно собрание|Народното собрание]], а во [[1884]] и негов претседател.
 
Роден е во ([[Велико Трново|Трново]]). Учи во Трново и [[Одеса]]. Учесник е во револуционерните борби на [[Бугари|Бугарскиот народ]] за ослободување пред [[1878]] г. Активен учесник е и во присоединувањето на [[Источна Румелија]] (против волјата на [[Русија]]) во [[1885]] г. Бил и еден од главните идеолози и организатори на [[Единство (комитети)|комитетите „Единство”]] [[1878]]-[[1879]]. Тој го помогнал и доаѓањето на [[Германија|германскиот]] принц [[Цар Фердинанд|Фердинанд I Сакс-Кобург-Готски]] ([[1861]]-[[1948]]) за бугарски кнез (1887), а самиот станал [[премиер]] со изразито прозападна и антируска ориентација. Бил ценет во западните држави како политичар, коj сакал да jа ослободи своjата земjа од зависност од [[Русија]].