Разлика помеѓу преработките на „Алберто Контадор“

с
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с
=== Сезона 2016 ===
 
Во март 2015 година, Контадор потпишал продолжување на договорот со неговата екипа, Тинкоф, но истовремено објавил и дека сезоната [[Светска турнеја UCI 2016|2016]] ќе биде негова последна во професионалниот велосипедизам.<ref>{{нмс|last1=Кларк|first1=Стјуарт|title= Алберто Контадор го потврди датумот за повлекување|url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/alberto-contador-confirms-retirement-date-161662|publisher=''Cycling Weekly''|accessdate=7 март 2016|date=10 март 2015}}</ref> Како прва трка во сезоната му била Волта ао Алгарве, каде завршил трет и ја освоил завршната етапа на трката.<ref>{{нмс|title=Томас ја потврди последователната победа на Волта ао Алгарве|url=http://www.cyclingnews.com/news/thomas-seals-consecutive-overall-volta-a-algarve-victories/|website=cyclingnews.com |accessdate=7 март 2016|date=22 февруари 2016}}</ref> Заминал да го одбрани второто место на [[Париз-Ница 2016|Париз-Ница]], каде го нападнал предводникот на трката [[ГерантГерајнт Томас]] на 50 километри пред целта и повторно на завршното искачување Кол д’Ез пред Томас да го достигне на последниот спуст до целта,<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/geraint-thomas-stages-remarkable-comeback-to-hold-off-alberto-contador-and-win-paris-nice-216402|title=Geraint Thomas stages remarkable comeback to hold off Alberto Contador and win Paris-Nice |last1=Кларк |first1=Стјуарт|date=13 март 2016|website=Cycling Weekly|accessdate=14 април 2016}}</ref> и на [[Волта а Каталуња 2016|Волта а Каталуња]],<ref>{{нмс|url= http://www.sbs.com.au/cyclingcentral/storystream/volta-catalunya-quintana-cruises-tsatevich-claims-finale |title=Volta a Catalunya: Quintana cruises as Tsatevich claims the finale|date=28 март 2016|website=sbs.com.au|accessdate=14 април 2016}}</ref> пред да го освои генералниот пласман и хронометарот на шестата етапа на [[Трка околу Баскија 2016|Трката околу Баскија]], подоцна изјавувајќи за печатот дека ќе го одложи своето повлекување за уште една година.<ref>{{нмс|url=http://uk.reuters.com/article/uk-cycling-contador-idUKKCN0X60SM|title= Contador to carry on competing in wake of Basque triumph|last=Мартин|first=Ричард|date=8 април 2016|editor-last=Ферис|editor-first=Кен|website=reuters.com|accessdate=14 април 2016}}</ref>
 
Контадор имал тежок почеток на Тур де Франс, со падови на воведните етапи и губејќи време од неговите соперници. Бил на 20. место во генералниот пласман и недостиг од 3 минути и 12 секунди зад предводникот Крис Фрум пред деветтата етапа, каде се обидел да направи бегство на почетокот на денот, но се откажал од трката, наведувајќи треска.<ref>{{нмс|url=https://www.theguardian.com/sport/2016/jul/11/alberto-contador-withdraws-from-tour-de-france|title=Alberto Contador withdraws from the Tour de France|date=11 јули 2016|website=theguardian.com|accessdate=15 септември 2016}}</ref>