Разлика помеѓу преработките на „Региони во Франција“

с
нема опис на уредувањето
с
'''[[Франција]]''' се дели на 18 '''18 региони''' ({{lang-fr|régions}}), од кои 13 се матични [[Корзика]], а 5 се [[прекуморски француски региони|прекуморски]]<ref name="INSEE">{{нмс |url=http://www.insee.fr/fr/methodes/nomenclatures/cog/carte_regions.asp |title=Carte des Régions |publisher=[[INSEE]] |accessdate=2009-09-29}}</ref>. Матичните региони (во кои спаѓа и островот [[Корзика]]) се делат на 2 до 13 [[департмани во Франција|департмани]], додека пак прекуморските имаат по еден, па затоа се нарекуваат и „прекуморски департмани.
 
Поимот „регион“ е утврден со Законот за децентрализација од 2 март 1982 г. во кој се пропишува правниот статус на регионите. Во 2016 г. нивниот број е намален од 27 на 18 со спојување.
| [[Бретања]]
| ''Bretagne''
| {{lang-br|Breizh}}<br/>[[Gallo language|Galloгало]]: ''Bertaèyn''
| [[Рен (град)|Rennes]]
|align=center| 53
| [[Нормандија]]
| ''Normandie''
| [[Norman language{{lang-nrf|Norman]]: ''Normaundie''}}
| [[Руан]]
|align=center| 28
| [[Прованса-Алпи-Азурен Брег]]
| ''Provence-Alpes-Côte d'Azur''
|style="white-space:nowrap;"| [[Provençalпровансалски dialectдијалект|Provençalпровансалски]]: ''Provença-Aups-Còsta d'Azur''<br>(''Prouvènço-Aup-Costo d'Azur'')
| [[Марсеј]]
|align=center| 93
| [[Гваделуп]]
| ''Guadeloupe''
| [[Antilleanантилски Creoleкреолски јазик|антилски креолски]]: ''Gwadloup''
| [[Бас Тер]]
|align=center| 01
| [[Мартиник]]
| ''Martinique''
| [[Antilleanантилски Creoleкреолски јазик|антилски креолски]]: ''Matinik''
| [[Фор де Франс]]
|align=center| 02
| [[Мајот]]
| ''Mayotte''
| [[Shimaore dialect|Shimaore]]маоре: ''Maore''<br/>[[Malagasy language{{lang-mg|Malagasy]]: ''Mahori''}}
| [[Мамуѕу]]
|align=center| 05
| [[Реинион]]
| ''La Réunion''
| [[Reunionреинионски Creoleкреолски јазик|реинионски креолски]]: ''La Rényon''
| [[Сен Дени (Реинион)|Сен Дени]]
|align=center| 04