Рен (град): Разлика помеѓу преработките

Одземени 12 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
Рен се наоѓа во северозападна Франција на реката [[Вилен]], на исток во Бретања. Се простира на површина од 50,39км². Во поширокото урбано подрачје околу градот живеат над 550.000 жители.
 
 
== Историја ==
 
 
 
 
== Демографија ==
 
 
== Култура ==
 
 
== Знаменитости ==
 
 
== Образование ==
 
 
== Економија ==
 
Во Рен се наоѓа фабриката за автомобили [[Ситроен]]. Покрај автомобилската индустрија во градот е развиена и телекомуникациската индустрија.
 
 
== Транспорт ==
 
 
== Спорт ==
 
== Збратимени градови ==
 
 
== Надворешни врски ==