Рен (град): Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Рен''' ({{lang-fr|Rennes}}) e град во северозападна [[Франција]]. Се наоѓа во регионот [[Бретања]] каде воедно е и главен град на регионот исто како и во [[Департмани во Франција|департманот]] [[Ил и Вилен]].
Со 206.229 жители (1999) Рен е 11-ти град во Франција по број на население.
 
== Спорт ==
 
Најпознат клуб од градот е [[ФК Стад Рен]], кој игра во [[Лига 1]] првата француска фудбалска лига.
 
== Збратимени градови ==