Разлика помеѓу преработките на „Паун“

Додадени 298 бајти ,  пред 2 години
(→‎Живеалиште: дополнување)
==Паунот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Златната јаболкница јаболко и деветте пауници“ (''Златна јабука и девет пауница'') - српска народна приказна.<ref>''Народне приповетке''. Београд: Просвета, 1963, стр. 39-47.</ref>
* „Паунот пасе, тревата расте...“ (''Паун пасе, трава расте...'') - српска [[Народна литература|народна песна]].<ref>''Народне лирске песме''. Београд: Просвета, 1963, стр. 50.</ref>
 
== Поврзано ==