Разлика помеѓу преработките на „Девствени Острови“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
|}
 
'''Девствените Острови''' ([[англиски јазик|англиски]]: Virgin Islands) е [[архипелаг]] во [[Карипско Море]]. [[Остров]]ите се поделени во две зони. [[Британски Девствени Острови]] на [[исток]] и [[север]], кои се сопственост на [[Велика Британија]]. [[Американски Девствени Острови]], на [[запад]] и [[југ]], се сопственост на [[САД]]. [[Кристифор Колумбо]] ги нарече [[остров]]ите '''Света Урсула и единаесетЕдинаесет илјадиИлјади девициДевици''' по легендата за Света Урсула. Тука живееја Карип [[Индијанци]]те, кои се истребени од страна на [[Шпанија]] која ги освои [[остров]]ите во [[1555]]. [[Данска]] и [[Англија]] презедоа власт над [[остров]]ите во [[17 век]].
 
Подоцна, на [[остров]]ите беа доведени црни [[робови]] од [[Африка]] за работа на плантажите. Денес, нивните потомци се мнозинство на [[остров]]ите. [[Данска]] својот дел на [[остров]]ите го продаде на [[САД]] во [[1917]] година. Најголеми острови во американскиот дел се: [[Сент Томас]], [[Сент Крој]] и [[Сент Џон]], додека пак во британскиот дел се: [[Тортола]], [[Вирџин Горда]], [[Анегада]] и [[Јост ван Дајк]]. [[Остров]]ите се релативно мали со население од околу 110.000. Главна стопанска гранка е [[туризам|туризмот]].