Магна карта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 4 години
rv
с (Името на кралот е Џон, не Јован)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(rv)
[[Податотека:Magna_Carta_(British_Library_Cotton_MS_Augustus_II.106).jpg|thumb|350px|right| Магна карта]]
Во [[јуни]] [[1215]] година кралот [[ЏонЈован Безземниот|ЏонЈован]] под притисок на бунтовничките барони бил принуден да ја потпише Големата повелба за правата ([[латински]]: ''Magna Carta Libertatum''). Со неа се ограничила моќта на [[монарх]]от, а обичните луѓе се стекнале со права, со што започнале да се развиваат идеите за слобода и демократија. ''Magna Carta'' во буквален превод значи „Голема карта“. Оваа карта била пример за создавање на други подобри декларации. Оваа декларација е основа за [[Универзална декларација за човековите права|Универзалната декларација за човековите права]].
 
{{право-никулец}}