Бабуна (планина): Разлика помеѓу преработките

Додадени 105 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Geobox|планина
|name=Бабуна
|image= Бабуна планинаПланина 0201.jpg
|image_caption= Поглед на Бабуна Планина со врвот Крнорог (1309 м.)
|region_type=
|region=Балкан
|region1=
|border= {{МКД}}
|highest= [[Козјак (планински врв)|Козјак]]
|highest_elevation= 1746
|geology= | period= | orogeny=
<center>
<gallery mode=packed heights=120px>
File:Бабуна планина 02.jpg|Поглед на Бабуна Планина со врвот Крнорог (1309 м.)
File:Превојот Дервен (Присад) на Бабуна планина 04.jpg|Превојот Дервен ([[Присад]] - 1098 м.) на стариот пат [[Велес]] - [[Прилеп]] помеѓу огранките (врвовите) Мукос и Борула
File:Бабуна планина 03.jpg|Глетка од планината со разрушениот [[Планинарски дом „Дервен“]]