Габа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 29 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Габите се [[размножување|размножуваат]] бесполово, со спори, кои носени од ветерот можат да се пренесат на големи растојанија. Тие можат да се размножуваат бесполово со кинење на делови од хифите и со пупење. Има габи кои се размножуваат полово.
 
== Таксономија ==
Има повеќе видови на габи и тоа: