Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додадени 357 бајти ,  пред 2 години
 
===Реката ккао тема во популарната музика===
* „Однеси„Средба мепреку до рекатареката“ (''TakeMeeting me toAcross the riverRiver'')“ - песна на американскатаамериканскиот [[Рок музика|рок]]-групапејач [[ТокингБрус хедсСпрингстин]]“ (''Talking heads'') од 19781975 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=6ar2VHW1i2wfcNtV41jwj4 TalkingYouTube, HeadsBruce -Springsteen Take- MeBorn To TheRun River (HQ)[1975] - YouTubeFull Album (пристапено на 173.411.20162017)]</ref>
* „Однеси ме кај реката (''Take me to the river'')“ - песна на американската [[Рок музика|рок]]-група „[[Токинг хедс]]“ (''Talking heads'') од 1978 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=6ar2VHW1i2w Talking Heads - Take Me To The River (HQ) - YouTube (пристапено на 17.4.2016)]</ref>
* „Река“ (''The River'')“ - песна од истоимениот албум на американскиот рок-пејач [[Брус Спрингстин]] од 1980 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=m5yBsv7DNRc YouTube, Bruce Springsteen - The River [1980] - Full Album (пристапено на 30.10.2017)]</ref>
* „Дупка во реката“ (''Hole in the river'') - песна на австралиската поп-група „[[Краудед хаус]]“ (''Crowded House'') од 1986 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=DJ5IR7hlZ8g YouTube, Crowded House (Full Album) - Crowded House 1986 (пристапено на 21.6.2017)]</ref>