Разлика помеѓу преработките на „Стреличарство“

Додадени 1.413 бајти ,  пред 3 години
Дополнување
(Дополнување)
[[Податотека:Bogenschützen_in_Ili-Mano_2.jpg|мини|Стрелец во источен Тимор]]
'''Стреличарство''' е спорт, вежбање или вештина за користење на лак и стерла. Зборот доаѓа од [[Латински јазик|латинскиот]] збор ''arcus''. Историски, стреличарство се користело за лов и борба. Во модерните времиња, тоа е главно натпреварувачки спорт и рекреативнен активност. Лице кое учествува во стреличарство често е наречен стелец.
 
==Историја==
 
Лакот и стрелата највереојатно се измислени во периодот меѓу доцниот паленоит или раниот месолит. Најстарите откритија за употребата во Европа доаѓаат од Стелмур во долината Ахренсбург, северно од [[Хамбург]] во Германија, и датираат од доцниот палеолитски период, односно околу 10000 до 9000 години пред наша ера. Стрелите биле направени од борово дрво со кременов врв. Нема никавки докази за употреба на лак и стрела порано, односно има порани стапови со кременови врвови но посигурно е дека биле фрлани како копја наместо како стрели. Најстарите лакови се пронајдени во [[Данска]]. Лакот и стрелата го замениле фрлачот на копје, на секој континент освен [[Австралазија]], но фрлачите на копје опстојувале во делови на Америките, посебно во Мексико и меѓу [[Инуити]]те.
 
== Референци ==