Разлика помеѓу преработките на „Лигурија“

Додадени 489 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(tabela so regioni)
[[Слика:Lanterna di Genova.jpg|thumb|250px|right|Светилникот во [[Џенова]], симбол на градот]]
'''Лигурија''' е [[италијански регион]], сместен на северо-западниот дел од [[Апенинскиот Полуостров]] и која како главен град ја има [[Џенова]]. На југ се граничи со [[Лигурското Море]], на запад со [[Франција]] (регионот Прованса - Алпи - Азурен Брег, на север со регионите [[Пиемонте]] и со [[Емиља-Ромања]] и на исток со [[Тоскана]]. Лигурија е составен дел од Еврорегионот Алпи-Медитеран.
[[Слика:Christopher Columbus2.jpg|thumb|left|250px|[[Кристофер Колумбо]]]]
Со своите 5.421 km² Лигурија е еден од најмалите италијански региони но е еден од најгусто населените, особено во приморските делови каде што е концентриран најголемиот дел од економските активности. Меѓу [[1950]] и [[1960]] година, бројот на населението во Лигурија пораснал благодарение на големата имиграција од Јужна Италија, пред се во Џенова. Денес, по затворањето на многу фабрики, иселеничкиот бран престанал, што не важи и за туристичкиот, имајќи предвид дека Лигурија е една од најпознатите италијански туристички дестинации.
[[Слика:Cinque terre map.png|thumb|left|200px|Карта на природниот резерват во [[Чинкве Тере]]]]
[[Слика:Rapallo-IMG 0039.JPG|thumb|left|300px|[[Рапало]] во Лигурија]]
 
'''Лигурија''' е [[италијански регион]], сместен на северо-западниот дел од [[Апенинскиот Полуостров]] и која како главен град ја има [[Џенова]]. На југ се граничи со [[Лигурското Море]], на запад со [[Франција]] (регионот [[Прованса]] - [[Алпи]] - [[Азурен Брег]], на север со регионите [[Пиемонте]] и со [[Емиља-Ромања]] и на исток со [[Тоскана]]. Лигурија е составен дел од Еврорегионот Алпи-[[Медитеран]].
Со своите 5.421 km² Лигурија е еден од најмалите [[италијански региони]] но е еден од најгусто населените, особено во приморските делови каде што е концентриран најголемиот дел од економските активности. Меѓу [[1950]] и [[1960]] година, бројот на населението во Лигурија пораснал благодарение на големата имиграција од Јужна [[Италија]], пред се во [[Џенова]]. Денес, по затворањето на многу фабрики, иселеничкиот бран престанал, што не важи и за туристичкиот, имајќи предвид дека Лигурија е една од најпознатите италијански туристички дестинации.
Освен Џенова која е главен град на Лигурија, други познати лигурски градови се и [[Империја]], [[Ла Специја]], [[Савона]], [[Бордигера]], [[Портофино]], [[Сан Ремо]] и [[Сестри Леванте]].
 
959

уредувања