Љубомир Јанев: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.532 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Officeholder
'''Љубомир Јанев''' ({{роден на|24|декември|1962}}, {{роден во|Кочани}}) беше градоначалник на [[Општина Кочани]] од 2000 до 2002 и од 2005 до 2009 година и министер за заштита на животна средина и просторно планирање од 2002 до 2004.
|honorific-suffix =
|image =
|imagesize =
|office = [[Општина Кочани|Градоначалник на Општина Кочани]]
|president =
|term_start = [[2000]]
|term_end = [[2002]]
|predecessor = ?
|successor = ?
|office2 = [[Општина Кочани|Градоначалник на Општина Кочани]]
|president2 =
|term_start2 = [[2005]]
|term_end2 = [[2009]]
|predecessor2 = ?
|successor2 = ?
|office3 = [[Министер за животна средина и просторно планирање на Македонија|Министер за животна средина]]
|president3 = [[Бранко Црвенковски]]
|term_start3 = [[2002]]
|term_end3 = [[2004]]
|predecessor3 = [[Владимир Џабирски]]
|successor3 = [[Зоран Шапуриќ]]
|birth_date = {{роден на|24|декември|1962}}
|birth_place = {{роден во|Кочани}}
|death_date =
|death_place =
|nationality = [[Македонец]]
|party = [[СДСМ]]
|alma_mater = Воена академија во Белград
|profession = Воено лице
|religion = Православен христијанин
|spouse = Тодорка Митровска
|website =
}}
'''Љубомир Јанев''' ({{роден на|24|декември|1962}}, {{роден во|Кочани}}) беше градоначалник на [[Општина Кочани]] од [[2000]] до [[2002]] и од [[2005]] до [[2009]] година и министер за заштита на животна средина и просторно планирање од [[2002]] до [[2004]].
 
== Биографија ==
Основното и средното образование ги завршува во родниот град. Основното образование го завршува во училиштето „Раде Кратовче“, а средното во Гимназијата со економски паралелки „Љупчо Сантов“. Во октомври 1982 година се запишува на Градежен факултет во [[Скопје]] којшто го завршува и се стекнува со Диплома за Градежен инженер. Првото вработување, по завршувањето на факултетот, му е во Градежното претпријатие „Бетон“ во Кочани во 1989 година, на местото инженер на објект. Постепено напредувајќи во кариерата, од местото инженер на објект, во 1996 година доаѓа на местото технички директор на „Бетон“, до 1998 година кога станува и Генерален директор на „Бетон“ во Кочани.
 
Основното и средното образование ги завршува во родниот град. Основното образование го завршува во училиштето „Раде Кратовче“, а средното во Гимназијата со економски паралелки „Љупчо Сантов“. Во октомври [[1982]] година се запишувазапишал на Градежен факултет во [[Скопје]] којшто го завршува и се стекнува со Диплома за Градежен инженер. Првото вработување, по завршувањето на факултетот, му е во Градежното претпријатие „Бетон“ во Кочани во 1989 година, на местото инженер на објект. Постепено напредувајќи во кариерата, од местото инженер на објект, во 1996 година доаѓа на местото технички директор на „Бетон“, до 1998 година кога станува и Генерален директор на „Бетон“ во Кочани.
 
Во 2000-та година, како кандидат на [[СДСМ]] победува на локалните избори за Градоначалник на [[Општина Кочани]] и на тоа место доаѓа во октомври 2000 година. Во октомври 2002 година станува Министер на Министерството за заштита на животната средина и просторно планирање, во Владата на [[Бранко Црвенковски]]. На местото Министер останува до декември 2004 година, кога станува Директор на Агенцијата за недоволно развиени подрачја. Во април 2005 година се кандидира по втор пат за Градоначалник на Општина Кочани, победува на локалните избори и ја врши функцијата Градоначалник на Општина Кочани до март 2009 година.