Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додадени 350 бајти ,  пред 2 години
===Реката ккао тема во популарната музика===
* „Однеси ме до реката (''Take me to the river'')“ - песна на американската [[Рок музика|рок]]-група „[[Токинг хедс]]“ (''Talking heads'') од 1978 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=6ar2VHW1i2w Talking Heads - Take Me To The River (HQ) - YouTube (пристапено на 17.4.2016)]</ref>
* „Река“ (''The River'')“ - песна од истоимениот албум на американскиот рок-пејач [[Брус Спрингстин]] од 1980 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=m5yBsv7DNRc YouTube, Bruce Springsteen - The River [1980] - Full Album (пристапено на 30.10.2017)]</ref>
* „Дупка во реката“ (''Hole in the river'') - песна на австралиската поп-група „[[Краудед хаус]]“ (''Crowded House'') од 1986 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=DJ5IR7hlZ8g YouTube, Crowded House (Full Album) - Crowded House 1986 (пристапено на 21.6.2017)]</ref>
* „Некаде крај лудата река“ (''Somewhere Down The Crazy River'')“ - песна на американскиот рок-музичар [[Роби Робертсон]] (''Robbie Robertson'') од 1987 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=4KP9PNSUME4&index=6&list=PL8a8cutYP7fo7YuWjaK6IodUFpBu-pqfg YouTube, Robbie Robertson - Somewhere Down The Crazy River (пристапено на 23.10.2017)]</ref>