Разлика помеѓу преработките на „Змија“

Одземени 2 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Eastern_Green_Mamba.jpg|thumb|200px|Штотуку преслечена [[мамба]] (''Dendroaspis angusticeps'')]]
 
'''ЗмиијаЗмија''' ({{науч|Serpentes}}) — безножно [[животно]] со долго, совитливо тело прекриено со лушпи кои се ќерамидесто наредени на него. Змиите спаѓаат во групата на [[влекачи]]те. Се мисли дека змиите [[Еволуција|еволуирале]] од [[гуштер]]ите, со кои делат многу заеднички карактеристики, а особено со т.н. [[Безножен гуштер|безножни гуштери]], кои имаат ситни и речиси незабележливи екстремитети. Но, за разлика од гуштерите, змиите имаат тенок расечен јазик, а кај нив отсуствува надворешно [[уво]]. Исто така, додека повеќето од гуштерите имаат подвижни очни капачиња кои периодично се затвораат за да ги заштитат и подмачкаат [[Око|очите]], змиите секогаш ги држат отворени своите очи кои се заштитени со мигателна ципа (неподвижна, проѕирна лушпа).
 
[[Податотека:Eierschlange frisst Zwergwachtelei.jpg|лево|мини|190px|Змијата целосно ја проголтува својата храна - оваа змија [[варење|вари]] јајце.]]