Разлика помеѓу преработките на „Масерати“

Одземени 4 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Мазари Шариф користејќи го HotCat)
{{викификација}}
'''Масерати''' ({{IPA-it|mazeˈraːtimazerati}}) е [[Италија|италијански]] производител на луксузни и спортски автомобили, основан на 1 декември 1914 година во Болоња, додека централата сега се наоѓа во Модена. Во својата историја, оваа фабрика за автомобили имала повеќе сопственици, меѓу кои се Цитроен, Де Томазо, Ферари-Масерати, во 2005 година Масерати се одвоила од Ферари и се споила со компанијата Алфа Ромео под раководство на Фиат.
 
==Историјат на компанијата==
Анонимен корисник