Разлика помеѓу преработките на „Ортов Облак“

Додадени 29 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Сончев систем користејќи го HotCat)
{{Викификација}}
'''Ортов облак''' (или Орт-Опиков облак) е претпоставен сферен облак комета кој се наоѓа на спојната граница на [[Сончевиот систем]] на оддалеченост од 2000 до 100.000 Астрономски Единици од Сонцето. Ова значи дека се наоѓа на четвртина далечина до [[Проксима Кентаури]], најблиската ѕвезда на Сонцето. Надворешните граници на Ортовиот облак претставуваат космолошка граница на [[Сончевиот систем]] и областа на гравитационата доминација на [[Сонцето]].
Се смета дека Ортовиот облак опфаќа два одвоени дела: сферен надворешен Ортов облак и внатрешен Ортов облак во облик на диск. Објектите во Ортовиот облак се воглавно составени од лед, како што се водени, амонијаков и метански лед. Астрономите веруваат дека материјата која ја сочинува Ортовиот облак се формирала блиску до Сонцето и се расфрлила длабоко во вселената поради делување на гравитациони сили во раната еволуција на [[Сончевиот систем]].