Разлика помеѓу преработките на „Абуџа“

Додадени 285 бајти ,  пред 2 години
Има планови за изградба на облакодери, како што е Милениумската кула, која е делумно завршена. Оваа градба се наоѓа на 170 метри над градот. Кулата е дел од комплексот за културен развој наречен Национален комплекс Нигерија, вклучувајќи го Нигеријанскиот културен центар, структура од 120.000 м2 посветена на уметноста и културата на [[Нигерија]]. Културниот центар и Милениумската кула се дизајнирани од страна на италијанскиот архитект [[Манфреди Николети]].
 
=== Знаменитости ===
<gallery class="center" widths="145px">
File:Abuja gate.jpg|Abuja City Gate
File:Zuma Rock.jpg|Zuma rock
Abuja National Mosque.jpg|Abuja National Mosque
</gallery>
Знаменитостите ги вклучуваат:
* Милениумската кула,
* Националната црква,
* Асо Рок и Зума Рок.
<gallery class="centerдесно" widths="145px145">
{{Нигерија-гео-никулец}}
Податотека:Abuja gate.jpg|Градска порта
Податотека:Zuma Rock.jpg|Зума рок
Податотека:Abuja National Mosque.jpg|Националната џамија
</gallery>
 
== Збратимени градови ==
* {{flagicon|CAN}} [[Торонто]], [[Канада]]
* {{flagicon|USA}} [[Бафало (Њујорк)|Бафало]], [[Соединети Американски Држави]]
{{Главни градови во Африка}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
== Наводи ==
[[Категорија:Абуџа| ]]
[[Категорија:Градови во Нигерија]]
5.203

уредувања