Разлика помеѓу преработките на „Батерија“

Додадени 3 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
 
Друго име за батеријата е галвански елемент. Галвански елементи се основни хемиски извори на струја. Постојат повеќе видови на галвански елементи меѓу кои се: Волтин, Даниелов, Лекланшеов итн. Со Даниеловиот елемент лесно може да се објасни принципот на батеријата.
 
== Поврзано ==
* [[Акумулатор]]
* [[Електрохемија]]
* [[Волтин столб]]
 
== Надворешни врски ==
{{ризница|Battery}}
* {{dmoz|Business/Electronics_and_Electrical/Power_Supplies/Batteries/|Батерии}}
* [http://electronics.howstuffworks.com/battery.htm Како работат батериите]
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Батерии| ]]
[[Категорија:Електротехника]]
 
== Големини на батерии ==
Батериите може да бидат штетни или фатални ако се проголтаат. Малите копчиња може да се проголтаат, особено кај малите деца. Додека во дигестивниот тракт, електричното празнење на батеријата може да доведе до оштетување на ткивото; таквата штета е понекогаш сериозна и може да доведе до смрт. Инхерираните батерии на батерии обично не предизвикуваат проблеми, освен ако не станат поднесени во гастроинтестиналниот тракт. Најчесто место за батерии на дискови да се стават е хранопроводот, што резултира со клинички секвели. Батериите кои успешно го пресекуваат езофагусот најверојатно нема да поднесат на друго место. Веројатноста дека батеријата на дискот ќе поднесе во хранопроводникот е функција на возраста на пациентот и големината на батеријата. Дискови батерии од 16 мм се поставени во езофагите на 2 деца помлади од 1 година. Постарите деца немаат проблеми со батерии помали од 21-23 милиметри. Може да настане некроза на втечнување, бидејќи натриум хидроксидот е генериран од струјата произведена од батеријата (обично на анодата). Перфорацијата се случила брзо како 6 часа по ингестијата.
 
== ChemistryХемија ==
 
== Поврзано ==
* [[Акумулатор]]
* [[Електрохемија]]
* [[Волтин столб]]
 
== Надворешни врски ==
{{ризница|Battery}}
* {{dmoz|Business/Electronics_and_Electrical/Power_Supplies/Batteries/|Батерии}}
* [http://electronics.howstuffworks.com/battery.htm Како работат батериите]
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Батерии| ]]
[[Категорија:Електротехника]]