Мадја Прадеш: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-. декември + декември)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. декември + декември))
|}
 
'''Мадја Прадеш''' е сојузна држава во [[Индија]] со површина од 342.236 km² и 56.473.122 жители (сос: 1. јан. 2001). Често се нарекува "Срцето на Индија" затоа што се наоѓа во централниот дел на Индија. Главен град е [[Бопал]]. До 2000. и настанувањето на државата [[Чатисгар]] Мадја Прадеш била најголема индиска држава. Се граничи со [[Утар Прадеш]], [[Чатисгара]], [[Махараштра]], [[Гуџарат]] и [[Раџастан]]. Во [[Бопал]] на [[3.  декември]] [[1984.]] токсичниот гас од фабриката Јунион Карбид уби 3.000 граѓани на лице место, 12.000 умреа од последиците, а 150.000 луѓе имаа извесни последици.