Аспарух: Разлика помеѓу преработките

Додадени 16 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(rv)
Нема опис на уредувањето
{{превод}}
{{Инфокутија за личност |
име=Кнез Аспарух|
Паисий во своата историjа го споменува кнезот Аспарух под името "Испор Цар", коjе се разбира како недоразумено четение израза "I SPQR Rex" <ref>https://bg.wikipedia.org/wiki/SPQR#/media/File:SPQRomani.svg</ref>. Това е Първи Римски (Италийски) легион, кой е станувал код деснио брег на Дунава или у Мизиjа (Северна Бугариа) <ref>https://en.wikipedia.org/wiki/Legio_I_Italica - Первьi Италийски легион</ref>.
Се разбира, дека Паисий го зове "Цар из перви италийски легион".
 
 
Откако ги покорил [[Словени|словенските племиња]] и ги разбил [[Византија|Византијците]], Аспарух ја создал првата држава на [[Прабугари]]те на [[Балканскиот Полуостров]] во [[681]] година со седиште во [[Плиска]], од кадешто подоцна ќе ги проширува границите на својата држава на просторот до [[Стара планина]]. Во „[[Именик на бугарските ханови]]„ Аспарух е наречен [[кнез]], но историчарите мислат дека оригиналната титула треба да е [[к(х)ан]]. Постои една теорија според која вистинското име на бугарскиот владетел e '''Батај''', a „''аспарух''“ е грчки [[изговор]] на титула во смисла на кнез.<ref>[http://www.kroraina.com/st_iordanov/asparuh.html За името на Аспарух - на бугарски]</ref>
Анонимен корисник