Разлика помеѓу преработките на „Евроспорт“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-. март + март)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. февруари + февруари))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. март + март))
== Историја ==
 
Eurosport почна со работа во [[1989]] година како резултат на заедничкото вложување на Европската Телевизиска Унија (European Broadcasting Union) и Скај Телевизија. Кога Скај ТВ е соедини со Британската Сателитска Телевизиска Мрежа (British Satellite Broadcasting), тие одлучија дека треба да се фокусираат на спортски програм на Скај 1 и Спортски канал, пуштена во употреба од Британската Сателитска Телевизиска Мрежа која го смени името во Скај Спортс. Eurosport се затвори во 1991 година по одбиената жалба на конкурентската телевизија Скринспорт (Screensport channel) до Европската Комисија поради корпоративната структура. Телевизијата беше спасена кога ТФ1 Групата одлучи БСкајБ Телевизија (BSkyB) да има заеднички сопственици. Новиот Eurosport канал можеше да емитува сигнал истиот месец. На 1.  март 1993 година кабловскиот и сателитскиот канал Скринспорт се соедини со Eurosport. Eurosport на крајот доби нови сопственици, францускиот конзорциум, кој се состои од ТФ1 Групата, Канал Плус Групата и Хавас Имиџес (Havas Images). Од јануари 2001 година, мрежата целосно потпадна под сопственост на ТФ1.
Eurosport моментално се емитува на дваесет јазици: англиски, француски, германски, италијански, шпански, португалски, холански, шведски, норвешки, дански, фински, руски, полски, чешки, унгарски, романски, бугарски, српски, грчки, турски, кантонски.
Во мај 2007 година, Јаху (Yahoo), Европа и Eurosport формираа заеднички интернет-портал којшто Eurosport го користи како нејзин портал, вклучувајќи ТВ водич за Велика Британија, Шпанија, Италија и Германија.