Договор од Раштат (1714): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-. март + март)
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. март + март))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Договорот од Раштат''' е склучен на 7.  март 1714 и бил продолжение на [[Договорот од Утрехт]] од 1713. година. Овој договор бил резултат на преговорите помеѓу Маршалот Вилар од Франција и австрискиот принц [[Евгениј Савојски]]. Со овој договор бил склучен мир помеѓу Светиот Римски Император [[Карло VI]] и Францускиот крал [[Луј XIV]] и завршиле непријателствата помеѓу овие две држави кои траеле од 1701. година.
 
== Видете и ==