Чарлс Лајл: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-. февруари + февруари)
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. февруари + февруари))
[[Податотека:Charles Lyell.jpg|thumb|'''Чарлс Лајл''']]
 
Барон '''Чарлс Лајл''' (14. ноември 1797. – 22.  февруари 1875.) бил шкотски адвокат, геолог, и промотор на униформитаризмот.
 
Чарлс Лајл е роден во Кинорди, (денес Ангус), [[Шкотска]], како најстар од десетте деца. Татко му, исто така Чарлс, бил адвокат и ботаничар.