Разлика помеѓу преработките на „Малев“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-. февруари + февруари)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. февруари + февруари))
 
== Историја ==
Компанијата официјално е основана на 29 Март, 1946 година, кога Унгарско - Советска компанија за цивилно воздухопловство беше формирана. Флотата во тоа време броеше 2 авиона, Li-2 и Po-2. За време на комунистичкиот режим во Унгарија, флотата на Малев се состоеше главно од авиони од советско потекло, од типот Туполев, со кој сообраќаше на дестинации во Европа и Блискиот Исток. Некаде при крајот на комунистичкиот режим, Малев во својата флота додаде авион од типот Боинг 737-200. Моментално флотата на Малев брои вкупно 18 авиони од типот Боинг 737, еден авион од типот Боинг 767, како и неколку авиони од типот Фокер 70 и Бомбардиер CRJ 200. На 12 Јули, 2007 година, [[Лојд Пакстон]] беше назначен за извршен директор на авиокомпанијата. Пакстон беше во бордот на директори на British Airways цели 35 години. На 14 Септември, 2007 година, [[Лојд Пакстон]] даде отказ на работното место, при што, за негов заменик беше назначен Петер Леонов. Со работа престанува на 3.  февруари 2012 година кога е прогласен банкрот.
 
== Дестинации ==