Разлика помеѓу преработките на „Масерати“

Додадени 206 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
 
Во 1937 година браќата Масерати го продале својот преостанат дел на фамилијата „Adolfo Orsi“, која во 1940 година ја преместила централата на компанијата во нивниот роден град Модена, каде што е до ден денес. Браќата Масерати продолжиле со инжинерската работа во фабриката, успесите на трките продолжиле и против германските автомобили, Мерцедес и другите. Во 1939 година Масерати 8CTF добил Indianopolis 500, а тој подвик се повторил во следната година.
 
==Наводи==
{{refbegin}}
* {{cite book |first=Maurizio |last=Tabucchi |date=March 2003 |title=Maserati: The Grand Prix: Sports and GT Cars Model by Model, 1926–2003 |ISBN=88-7911-260-0}}
{{refend}}
 
[[Категорија:Произведувачи на автомобили од Италија]]
13.190

уредувања