Разлика помеѓу преработките на „Орце Николов“

Додадени 1.498 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 5.66.92.3 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
| занимање =
}}
[[File:Orce Nikolov - bista park.jpg|thumb|Биста на Орце Николов во Градскиот парк во Скопје]]
'''Јордан „Орце“ Николов''' ([[Скопје]], {{роден|7|јануари|1916}} - {{починал|4|јануари|1942}}) — македонски комунист, [[народен херој]]. Бил еден од организаторите и раководителите на работничкото движење во Македонија и член на Покраинскиот комитет на [[КПЈ]] за Македонија.<ref>„Народни хероји Југославије“, „Младост“, Београд, 1975.</ref> За народен херој на Југославија е прогласен меѓу првите, на [[29 јули]] [[1945]] година.
 
== Биографија ==
Роден е во [[Скопје]], во работничко семејство.<ref>[http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce447/Tekst40.htm Анита Димова „На прагот на својата Македонија“]</ref> Го изучил кројачкиот занает и станал активист на УРС-овите синдикати.<ref>„Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 1050 стр.</ref> Во [[1935]] година станува член на КПЈ. Го отслужува воениот рок во [[1937]] - [[1938]] година во [[Загреб]]. По враќањето од војска повторно се вклучува во активностите УРС-овите синдикатите и заедно со [[Цветан Димов]] ја предводи подружницата на шивачките работници.
 
Роден е во [[Скопје]], во работничко семејство.<ref>[http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce447/Tekst40.htm Анита Димова „На прагот на својата Македонија“], „Македонско Сонце“, 2003.</ref> Го изучил кројачкиот занает и станал активист на УРС-овите синдикати.<ref>„Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 1050 стр.</ref> Во [[1935]] година станува член на КПЈ. Го отслужува воениот рок во [[1937]] - [[1938]] година во [[Загреб]]. По враќањето од војска повторно се вклучува во активностите на УРС-овите синдикатите и заедно со [[Цветан Димов]] ја предводи подружницата на шивачките работници.
Во есента 1938 година, по негова иницијатива е организирана акција за запишување доброволци за одбрана на [[Чехословачка]].
 
Во есента 1938 година, по негова иницијатива е организирана акција за запишување доброволци за одбрана на [[Чехословачка]] од [[нацистичка Германија]].
Во есента [[1939]] година, во согласност со решението на [[КПЈ]] за засилување на мобилизацијата во [[Македонија]], кога во Македонија доаѓа и [[Светозар Вукмановиќ - Темпо]], во [[Скопје]] го затекнува Орце Николов како секретар на Месниот комитет на КПЈ и член на Покраинското раководство на КПЈ за Македонија. Тој организира повеќе штрајкови на работниците во [[Скопје]], [[Тетово]], [[Гостивар]], [[Прилеп]], [[Куманово]] и други градови.
 
Во есента [[1939]] година, во согласност сосогласно решението на [[КПЈ]] за засилување на мобилизацијата во [[Македонија]], кога во Македонија доаѓа и [[Светозар Вукмановиќ - Темпо]], во [[Скопје]] го затекнува Орце Николов како секретар на Месниот комитет на КПЈ и член на Покраинското раководство на КПЈ за Македонија. Тој организира повеќе штрајкови на работниците во [[Скопје]], [[Тетово]], [[Гостивар]], [[Прилеп]], [[Куманово]] и други градови.
Во август [[1940]] година Орце Николов учествува во организирањето на масовната екскурзија на работниците и други граѓани на [[Илинден]] во Скопје и на политичките демонстрации за Илинден. На [[9 август]] [[1940]] година паднал во полициска заседа пред неговата куќа. Во септември тој, со уште тројца уапсени, е доведен во [[Белград]], во истражниот затвор на Ада Циганлија, а оттаму во [[Велика Кикинда]]. Таму стапува во штрајк со глад за подобрување на положбата на затворениците. Кон средината на ноември изведен е пред судот за заштита на државата во Белград, каде што е осуден на две години строг затвор. Испратен е во затворот во [[Сремска Митровица]], од каде бега на [[22 август]] [[1941]] година, заедно со поголема група затворениците меѓу кои се и [[Бане Андреев]] и [[Богоја Фотев]].
 
Во август [[1940]] година Орце Николов учествува во организирањето на масовната екскурзија на работниците и други граѓани на [[Илинден]] во Скопје и на политичките демонстрации за Илинден. На [[9 август]] [[1940]] година паднал во полициска заседа пред неговата куќа. Во септември тој, со уште тројца уапсени, е доведенодведен во [[Белград]], во истражниот затвор на Ада Циганлија, а оттаму во [[Велика Кикинда]]. Таму стапува во штрајк со глад за подобрување на положбата на затворениците. Кон средината на ноември изведен е пред судот за заштита на државата во Белград, каде што е осуден на две години строг затвор. Испратен е во затворот во [[Сремска Митровица]]. Додека се наоѓал во затвор, одна кадеПеттата бегаземска конференција на КПЈ, одржана во Загреб, Орце Николов е избран за кандидат на ЦК на КПЈ.<ref>[http://orcenikolov.edu.mk/za-nas/za-patronot/ СУГС Гимназија „Орце Николов“, „За патронот“]</ref> По фашистичката окупација на Југославија, на [[22 август]] [[1941]] година, Николов успева да побегне од затворот, заедно со поголема група затворениците меѓу кои се и [[Бане Андреев]] и [[Богоја Фотев]].
 
По бегството, му се приклучува на Фрушкогорскиот партизански одред, а на почетокот од октомври 1941 година оди во [[Ужице]], каде по одлука од Врховниот штаб, сите комунисти - бивши затвореници се јавуваат на Врховниот штаб. Орце Николов таму добил задача да се пробие во Македонија, каде што се вршеа подготовки за создавање на првите партизански одреди.
 
Во текот на [[НОВ]], [[Баталјон „Јордан Николов“|кумановскиот баталјон]], формиран во декември [[1943]] година, го носеше неговото име.
 
Во негова чест, [[СУГС Гимназија „Орце Николов“ - Скопје|една]] од скопските гимназии го носи неговото име. Исто така, неговото име го носи и Ансамблот на народни игри и песни „Орце Николов“ од Скопје.<ref>[http://www.cdnh.edu.mk/multimedija2006/Ansambl_Orce_Nikolov/ansambl%20Orce%20Nikolov/strani/isto1.html Ансамбл на народни игри и песни „Орце Николов“, Историјат]</ref>
 
== Наводи ==
5.866

уредувања