Разлика помеѓу преработките на „Самоа“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
Американски Самоа??
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
(Американски Самоа??)
Прв контакт на Самоа со европејците имало во [[18 век]] кога [[Холанѓани|холанѓанец]]от [[Јакоб Рогевен]] пристигнал на островите во [[1722]]. Оваа посета била проследена од францускиот истражувач [[Луи Антоан де Бугенвил]] и ги именувал островите со името ''Навигаторски Острови'' во [[1768]]. Следниот период контак со европејците имало послабо, сè до [[1830]]-тите кога англиските мисионери и трговци започнале да надоаѓаат. Мисионерските работи во Самоа започнале во [[1830]] од страна на [[Џон Вилијамс]]. Сè до тогаш [[Самоанци]]те биле сметани за дивјаци и љубители на војни.
 
Како што [[Германци]]те започнале да покажуваат поголем интерес за [[Самоанските Острови]], [[САД]] изјавиле свој интерес врз нив. Покрај нив и [[Британија]] пројавила интерес за островите и тоа било проследено од шест-годишна граѓанска војна каде сите три сили се бореле за превласт. Војските сè повеќе се наоружувале и на повидок била голема војна, но за среќа во тој период имало силна бура која ја уништила сета воена опрема на војските и со тоа војната прекинала. На почетокот на [[20 век]] се потпишал [[Трипартиска конвенција|Трипартиската конвенција]] кога државата била поделена на два дела: источниот дел потпаднал под власт на САД и е познат денес како [[АмериканскиАмериканска Самоа]], додека западниот дел од државата потпаднал под власт на Германија и денес е република Самоа. Британија отстапила од Самоа бидејќи добила контрола на [[Тонга]], делови од [[Соломонови Острови|Соломоновите Острови]] и [[Западна Африка]] кои претходно биле под германска контрола.
 
== Географија и клима ==
== Поврзано ==
* [[Самоански Острови]]
* [[АмериканскиАмериканска Самоа]]
* [[Океанија]]