Разлика помеѓу преработките на „Скијање“

Додадени 4 бајти ,  пред 3 години
ситна поправка
(ситна поправка)
(ситна поправка)
Зборот скијање е еден од [[Норвешки јазик|норвешките зборови]] кои се користат интернационално. Доаѓа од стариот норвешки збор „skíð“ што значи „одвоено парче дрво“.<ref name="norway.org">[http://www.norway.org/culture/sports/cradle/cradle.htm The cradle of skiing (Norway – the official site in the United States)<!-- Bot generated title -->]</ref><ref>[http://www.norway.org/News/archive/1996/199601skiing1.htm Skiing and the Creation of a Norwegian Identity (Norway – the official site in the United States)<!-- Bot generated title -->]</ref>
 
Раните скијачи користеле една долга штека или копје. ЦртежПрвиот наопис првна скијач со две штеки датира од 1741 година<ref>{{cite book|last=Hergstrom|first=P|title=Beschreibung von dem unter schwedischer Krone gehörigen Lappland|year=1748|publisher=von Rother|location=Leipzig}}</ref>.
 
Сè до средината на 19 век, скијањето се користело само за транспорт, а од тогаш се смета за рекреација и спорт. Армиските скијачки трки се одржувале во 18 век во [[Норвешка]], а скијачкото војување било изучувано при крајот на 18 век. Со развојот на опремата за скијање и со појавата на ски-лифтовите, скијањето се поделило на два типа, [[алпско скијање|алпско]] и [[нордиско скијање]].