Разлика помеѓу преработките на „Скијање“

Додадени 576 бајти ,  пред 3 години
ситна поправка
(средување)
(ситна поправка)
[[File:Skier-carving-a-turn.jpg|thumb|300px|Скијач во Франција]]
'''Скијање''' - вид на [[транспорт]], [[рекреација|рекреативна активност]] или натпреварувачки [[зимски спорт]] во кој учесниците користат [[скии]] за да се лизгаат по снегот[[снег]]от. Повеќето видови на скијање се признати од [[Меѓународен олимписки комитет|Олимпискиот комитет]] и [[Меѓународна скијачка федерација|Меѓународната скијачка федерација]].
 
==Историја==
Зборот скијање е еден од [[Норвешки јазик|норвешките зборови]] кои се користат интернационално. Доаѓа од стариот норвешки збор „skíð“ што значи „одвоено парче дрво“.<ref name="norway.org">[http://www.norway.org/culture/sports/cradle/cradle.htm The cradle of skiing (Norway – the official site in the United States)<!-- Bot generated title -->]</ref><ref>[http://www.norway.org/News/archive/1996/199601skiing1.htm Skiing and the Creation of a Norwegian Identity (Norway – the official site in the United States)<!-- Bot generated title -->]</ref>
 
Раните скијачи користеле една долга штека или копје. ПрвитеЦртеж скијачина прв скијач со две штеки потекнуваатдатира од 1741 година<ref>{{cite book|last=Hergstrom|first=P|title=Beschreibung von dem unter schwedischer Krone gehörigen Lappland|year=1748|publisher=von Rother|location=Leipzig}}</ref>.
 
Сè до средината на 19 век, скијањето се користело само за транспорт, а од тогаш се смета за рекреација и спорт. Армиските скијачки трки се одржувале во 18 век во [[Норвешка]], а скијачкото војување било изучувано при крајот на 18 век. Со развојот на опремата за скијање и со појавата на ски -лифтовите, скијањето се поделило на два типа, [[алпско скијање|алпско]] и [[нордиско скијање]].
 
==Опрема==
Опрема која се користи за скијање:
 
*Скии, кои можат да имаат кожа или восок за полесно лизгање лизгањето.
*Чизми и везови [[ски-спојки]]
*Штеки
*[[Кацига|Кациги]] и скискијачка оделаоблека
*Ракавици за скијање
 
==Поврзано==
*[[Алпско скијање]]
*[[Алпска комбинација]]
*[[Спуст]]
*[[Супервелеслалом]]
*[[Велеслалом]]
*[[Слалом]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Commonscat-inline|Skiing}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Спортови]]
[[Категорија:Зимски спортови]]
[[Категорија:Скијање]]