Разлика помеѓу преработките на „Лисици“

Додадени 1.559 бајти ,  пред 3 години
дополнување, обновување
(дополнување, обновување)
'''Лисица''' ([[латински]]: ''Vulpes'') — род составен од 27 видови [[животни]] од семејството [[кучиња]] ''[[Canidae]]''.
{{внимание}}
 
'''Лисица''' (''Vulpes'') — род фамилији ''[[Canidae]]''.
==Опис==
Лисицата e висока од 40 до 50 цм, а должината и изнесува околу 110 цм, додека само опашката е околу 40 цм. Таа обично тежи од 8 до 10 кг. Што се однесува до староста на лисицата, тие можат да доживеат до 15 години, но во просек нивниот животен век изнесува околу 12 години. Нејзината трага може да се помеша со трагата на помало [[куче]], но се разликува по тоа што нејзината трага е потесна од онаа на кучето. Територијата која ја покрива лисицата обично изнесува околу 4 квадратни километри, а живее во јами што се во главно концентрирани на работ на [[шума]]та. Лисиците живеат главно сами, а само за време на парењето доаѓа до зближување на мажјакот и женката. Лисицата го носи младенчето од 50 до 56 дена. Кога ќе се роди, младенчето во просек има маса околу 80 грама, а на врвот на опашката и на градите има бели праменчиња.
 
== Изумрени видови ==