Занает: Разлика помеѓу преработките

Додадени 382 бајти ,  пред 4 години
дополнување
с (Робот: Преместване на 1 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q877729.)
(дополнување)
 
Занаетчиството бил главен облик на производство пред [[индустриска револуција|индустриската револуција]]. Исклучок од ова е помасовната организираната поделба на трудот наречена [[мануфактурно производство]], која може да се претстави како преод од поединечниот занаетчија кон индустрискиот период.
 
==Занаетот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Сè, сè, ама занает“ (''Све, све, али занат'') - српска народна приказна.<ref>''Народне приповетке''. Београд: Просвета, 1963, стр. 112-113.</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Индустрија]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{занаети}}