Разлика помеѓу преработките на „Змеј“

Додадени 350 бајти ,  пред 3 години
→‎Наводи: дополнување
(додадени синоними)
(→‎Наводи: дополнување)
 
При посета на одбраната девојка или жена змејот во нејзиниот дом влегувал низ оџакот како силен [[оган]], како искра, влетувал како [[птица]], како [[змија]], како [[облак]], [[магла]], но во нејзино присуство се преобразувал во убав маж, но невидлив за околината. Неговото присуство го откривале доколку слушнеле разговор меѓу него и девојката. Во народното творештво се забележани и примери дека тој граба девојка и ја носи во својот дом. Љубовницата на змејот се разликувала од обичните жени по бледило, молчеливост, насолзени очи, недружељубивост. Се верувало дека тие немале долг век, бидејќи самата љубов на змејовите се сметала за болест, таа се манифестирала со [[халуцинација|халуцинации]], со нервни растројства и неретко завршувала со самоубиство. Според други народни сведоштва љубовницата на змејот добивала натприродни исцелителски моќи и знаења.<ref>[[Гордана Јовиќ Стојковска|Гордана Стојковска]], ''Речник на јужнословенска митологија'', Издавачки центар Три, Скопје, 2004, стр.131 - 132, (ISBN 9989-918-97-X).</ref>
 
==Змејот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Ламјата и царевиот син“ (''Аждаја и царев син'') - српска народна приказна.<ref>''Народне приповетке''. Београд: Просвета, 1963, стр. 54-58.</ref>
 
== Наводи==