Разлика помеѓу преработките на „Паун“

Додадени 414 бајти ,  пред 2 години
→‎Живеалиште: дополнување
(ситна поправка, викификација)
(→‎Живеалиште: дополнување)
 
== Живеалиште ==
Азиските пауни спаѓаат во ниша слична на [[земна кукавица|земните кукавици]], [[секретар (птица)|секретарите]] и [[каријама]]та. Сите овие птици ловат мали животни како [[членконоги]] на земјата и високата трева и [[крап]]чиња во потоци. Заради човековото вмешување во нивните природни територии, пауните и луѓето доаѓаат во сѐ поголем контакт. Заради нивната природна убавина некои не сакаат да ги прогласат за штетници, но нивното присуство може да предизвикува вознемирувања.
 
==Паунот како тема во уметноста и во популарната култура==
Заради човековото вмешување во нивните природни територии, пауните и луѓето доаѓаат во сѐ поголем контакт. Заради нивната природна убавина некои не сакаат да ги прогласат за штетници, но нивното присуство може да предизвикува вознемирувања.
* „Златната јаболкница јаболко и деветте пауници“ (''Златна јабука и девет пауница'') - српска народна приказна.<ref>''Народне приповетке''. Београд: Просвета, 1963, стр. 39-47.</ref>
 
== Поврзано ==